Home Shëndeti 3 shenjat qe keni probleme me zorren e trashe dhe duhet te...

3 shenjat qe keni probleme me zorren e trashe dhe duhet te shkoni urgjent tek mjeku

23

Zorrët tuaja mund të zbulojnë shumë për shëndetin tuaj – veçanërisht shenja se diçka nuk është mirë nga brenda.

Zorra e Trashe

Problemet me bakteret në zorrë mund të vijnë nga intoleranca ushqimore dhe të shkaktojnë tretje të dobët, fryrje, gazra dhe dhimbje stomaku

Gazra dhe fryrje
Nëse përjetoni fryrje të vazhdueshme ose nëse shoqërohet me humbje të papritur të peshës, dhimbje barku ose diarre, duhet të shkoni te mjeku i përgjithshëm pasi mund të jetë një simptomë e një gjendjeje më të rëndë të zorrëve.

Ndryshimet e humorit
Një zorrë e shëndetshme mund të nënkuptojë gjithashtu një mendje të shëndetshme, kjo mund të jetë pasi ekspertët thonë se se zorra siguron rreth 95 për qind të serotoninës së trupit – hormoni që ndikon në humorin dhe emocionet tona.

Problemet e lëkurës
Disa ushqime mund t’ju bëjnë të shpërtheni në njolla. Duhet te dini se sheqeri i rafinuar dhe yndyrat e ngopura mund të përkeqësojnë lëkurën, pasi ato mund të shkaktojnë një çekuilibër të baktereve të zorrëve – të njohur si dysbiosis. Dhe ekspertet thone se: “Shumë sëmundje të lëkurës shkaktohen nga disbioza e mikrobiotës së zorrëve. Disbioza e zorrëve mund të çojë në çarje të lëkurës, ekzemë, rosacea, dermatit dhe të tjera pasi të gjitha ato shkaktohen nga inflamacioni.’

Kini kujdes
Fryrja e barkut, lodhja dhe ndryshimi i peshës mund të jenë shenja të një zorrësh jo të shëndetshme. Megjithate ekspertët thonë se shëndeti i dobët i zorrëve gjithashtu mund të lidhet me kancerin dhe duhet të kontrollohet.