Home Të Fundit Bien temperaturat! Cfarë pritet të ndodh pasditen e sotme me kushtet atmosferike:...

Bien temperaturat! Cfarë pritet të ndodh pasditen e sotme me kushtet atmosferike: Shi apo diell?

154

Ditën e Shtunë pritet përmirësim i përkohshëm i kushteve atmosferike.

 

Bien temperaturat! Cfarë pritet të ndodh pasditen e sotme me kushtet atmosferike: Shi apo diell?
Moti parashikohet të jetë i kthjellët deri në orët e pasdites më pas shtim gradual të vranësirave.

 

Në orët e vona mbrëmjes priten reshje shiu me intensitet të ulët në veriperëndim të vendit.

Ditën e Djelë vendi ynë parashikohet të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme .

 

Moti pritet të jetë kryesisht i vranët e interval të shkurtra kthjellimesh.

 

Reshjet e shiut me intensitet të ulët parashikohen të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit në pjesën më të madhe territorit ndërsa në qendër reshjet e shiut fitojnë intensitet deri mesatarë,

 

hera-herë reshje në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike e lokalisht breshër.

Pas orëve të mesditës reshjet humbasin intensitet dhe terriror, në orët e mbrëmjes pritet ndërprerja e reshjeve në të gjithë territorin.

Në Alpe dhe në lartësitë mbi 1000-1200m priten reshje bore me intensitet të ulët e lokalisht mesatar.

Era do të fryjë me drejtim juglindje -jugperëndim me shpejtësi mesatare 2-8 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina në orët e paradites era bëhet e vrullshme dhe fiton shpejtësi 10-16 m/sek,

shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2-3 ballë.