Home Të Fundit ‘E DIELA, DITA ME E FTOHTE E JAVES…’ Plane për fundjavë? Ja...

‘E DIELA, DITA ME E FTOHTE E JAVES…’ Plane për fundjavë? Ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat

141

Ditën e shtunë pritet përmirësim i përkohshëm i kushteve atmosferike.

 

'E DIELA, DITA ME E FTOHTE E JAVES...' Plane për fundjavë? Ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat

Moti parashikohet të jetë i kthjellët deri në orët e pasdites më pas shtim gradual të vranësirave.

 

Në orët e vona mbrëmjes priten reshje shiu me intensitet të ulët në veriperëndim të vendit.

 

Ditën e diel vendi ynë parashikohet të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme.

 

Moti pritet të jetë kryesisht i vranët e interval të shkurtra kthjellimesh.

Reshjet e shiut me intensitet të ulët parashikohen të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit në pjesën më të

 

madhe territorit ndërsa në qendër reshjet e shiut fitojnë intensitet deri mesatarë, hera-herë reshje në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike e lokalisht breshër.

Pas orëve të mesditës reshjet humbasin intensitet dhe territor, në orët e mbrëmjes pritet ndërprerja e reshjeve në të gjithë territorin.

Në Alpe dhe në lartësitë mbi 1000-1200 m priten reshje bore me intensitet të ulët e lokalisht mesatar.

Era do të fryjë me drejtim juglindje -jugperëndim me shpejtësi mesatare 2-8 m/sek,

 

ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina në orët e paradites era bëhet e vrullshme dhe fiton shpejtësi 10-16 m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2-3 ballë.

 

'E DIELA, DITA ME E FTOHTE E JAVES...' Plane për fundjavë? Ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat