Home tvshow Keni bërë plane? Mësoni si do të jetë moti për këtë javë,...

Keni bërë plane? Mësoni si do të jetë moti për këtë javë, ja çfarë pritet të ndodhë me temperaturat (Tabela)

358

Kjo situatë vjen si pasojë e depërtimit të pazakontë për periudhën që ndodhemi

Keni bërë plane? Mësoni si do të jetë moti për këtë javë, ja çfarë pritet të ndodhë me temperaturat (Tabela)

të Anticiklonit Afrikan ndërsa më pas depërtimi gradual

edhe i Anticiklonit të Azoreve (depërtim i zakonshëm për periudhën që ndodhemi).

Në këtë mënyrë moti parashikohet i kthjellët për të gjitha ditët e javës përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në mesditë dhe pasdite. Për shkak të stinës së pranverës temperaturat në vlerat e mëngjesit do të mbeten relativisht të freskëta.

Ndërsa në vlerat e mesditës priten vlera mbi mesataren mujore klimaterike për vendin tonë me rreth 7-8 grad celcius më shumë (duke mar parasysh vlerat 29-30 grad celcius).

 

Era përgjatë këtyre ditëve do të fryjë kryesisht e lehtë me shpejtësi mesatare 1-5 m/s dhe drejtim kryesor veriperëndim – jugperëndim por në mesditë dhe pasdite përgjatë vijës bregdetare dhe lugina ajo fiton shpejtësi mesatare deri në 6-8 m/s.Keni bërë plane? Mësoni si do të jetë moti për këtë javë, ja çfarë pritet të ndodhë me temperaturat (Tabela)