Home tvshow “Kthjellime dhe temperatura deri në…”/ Parashikimi i motit për ditën e sotme,...

“Kthjellime dhe temperatura deri në…”/ Parashikimi i motit për ditën e sotme, ja çfarë pritet të ndodhë

137

Vendi ynë do të mbetet nën mbizotërimin e motit të kthjellët

“Kthjellime dhe temperatura deri në…”/ Parashikimi i motit për ditën e sotme, ja çfarë pritet të ndodhë

dhe vranësirave të pakta në bregdet dhe zonat e ulëta

 

ndërsa me kthjellime dhe vranësira disi më të shpeshta do të paraqiten zonat malore përgjatë shtrirjes Lindore.

Pjesa e dytë të ditës do të vijojë me të njëjtat kushte të qëndrueshme meteorologjike, ku moti i kthjellët dhe temperaturat e larta të jenë dominante.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë sërish rritje në vlerat minimale por do të rriten edhe maksimumet duke u luhatur nga 8°C temperatura më e ulët e shënuar në qytetin e Ersekës deri në 31°C vlera më e lartë e cila do të shënohet në zona e ulëta.

 

Era do të fryjë e lehtë dhe herë pas herë mesatare duke arritur shpejtësinë mbi 30 km/h nga drejtimi Jugor – Jugperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Kosova

 

Republika e Kosovës do të vijojë nën ndikimin e motit të qëndrueshëm si pasojë e masave ajrore me origjinë perëndimore dhe jugperëndimore. Pjesa e parë e ditës do të jetë nën dominimin e motit të kthjellët dhe të ngrohtë në të gjithë vendin ndërsa pas mesdite parashikohet të ketë herë pas here kalime të lehta të vranësirave, të cilat më të dukshme pritet të jenë në zonat lindore dhe veriore të Kosovës. Temperaturat e ajrit do të vijojë të rriten si në vlerat minimale, edhe në ato maksimale duke luhatur vlerat ditore nga 7°C minimalja deri në 25°C vlera maksimale në rang territori. Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare duke arritur shpejtësinë 40 km/h nga drejtimi kryesisht jugperëndimor.