Home Të Fundit Mos dilni pa cadër/ SHMU: Në mesditë priten shtrëngata shiu dhe breshër…MOTI,...

Mos dilni pa cadër/ SHMU: Në mesditë priten shtrëngata shiu dhe breshër…MOTI, JA CFARE PARASHIKOHET

22

Ditën e mërkurë vendi ynë do të jetë në ndikim të kushteve atmosferike të paqëndrueshme, paralajmëron Shërbimi Meteorologjik Ushtarak.

 

Mos dilni pa cadër/ SHMU: Në mesditë priten shtrëngata shiu dhe breshër...MOTI, JA CFARE PARASHIKOHET

Sipas SHMU, moti parashikohet të jetë me kthjellime dhe vranësira. Në orët e mesditës reshje shiu me

intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit. Hera-herës reshjet e shiut pritet të jenë në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Në ekstremin verior lokalisht reshjet e shiut pritet të jenë me intensitet mesatar e lokalisht të lartë në formën e rrebesheve afatshkurtra.

Në orët e mbrëmjes reshjet e shiut ndërpriten në pjesën më të madhe të vendit,

për tu lokalizuar vetëm në veri të vendit me intensitet të ulët deri mesatar.

Era parashikohet të jetë nga veriperëndimi-jugerëndimi me shpejtësi mesatare deri në 5m/sek,

e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe në momentin e zhvillimit të vranëisrave fiton shpejtësi deri në 15m/sek. Valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 1-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 16 deri 31°C

në zonat e ulëta 20 deri 35°C

në zonat bregdetare 23 deri 35°C