Home Të Fundit Mos u gënjeni nga orët me diell, ja cfarë pritet të ndodh...

Mos u gënjeni nga orët me diell, ja cfarë pritet të ndodh me motin në mbrëmje dhe ditën e nesërme!

163

Këtë të shtunë pritet përmirësim i përkohshëm i kushteve atmosferike.

 

Mos u gënjeni nga orët me diell, ja cfarë pritet të ndodh me motin në mbrëmje dhe ditën e nesërme!
Moti parashikohet të jetë i kthjellët deri në orët e pasdites, më pas do ketë shtim gradual të vranësirave.

 

Në orët e vona mbrëmjes priten reshje shiu me intensitet të ulët në veriperëndim të vendit.

 

Ditën e diel vendi ynë parashikohet të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Moti pritet të jetë kryesisht i vranët e interval të shkurtra kthjellimesh, raporton Shërbimi Meteorologjik Ushtarak.

 

Reshjet e shiut me intensitet të ulët parashikohen të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit në pjesën më të madhe territorit ndërsa në qendër

 

 

reshjet e shiut fitojnë intensitet deri mesatarë, hera-herë reshje në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike e lokalisht breshër.

 

Pas orëve të mesditës reshjet humbasin intensitet dhe terriror, në orët e mbrëmjes pritet ndërprerja e reshjeve në të gjithë territorin. Në Alpe dhe në lartësitë mbi 1000-1200m priten reshje bore me intensitet të ulët e lokalisht mesatar.

 

 

Era do të fryjë me drejtim juglindje -jugperëndim me shpejtësi mesatare 2-8 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina në orët e paradites era bëhet e vrullshme dhe fiton shpejtësi 10-16 m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2-3 ballë.