Home Të Fundit Mot i paqëndrueshëm/ Ja kur pritet të nisin reshjet e shiut ditën...

Mot i paqëndrueshëm/ Ja kur pritet të nisin reshjet e shiut ditën e sotme. Po me temepraturat cfarë do të ndodh?

18

Ditën e sotme vendi ynë do të jetë në ndikim të kushteve atmosferike të paqëndrueshme. Moti parashikohet të jetë me kthjellime dhe vranësira.

 

Mot i paqëndrueshëm/ Ja kur pritet të nisin reshjet e shiut ditën e sotme. Po me temepraturat cfarë do të ndodh?

Në orët e mesditës reshje shiu me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit. Hera-herës reshjet e shiut pritet të jenë

në formën e shtrëngatatve shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër. Në ekstremin verior lokalisht reshjet e shiut pritet të jenë me intensitet

mesatar e lokalisht të lartë në formën e rrebesheve afatshkurtëra. Në orët e mbrëmjes reshjet e shiut

ndërpriten në pjesën më të madhe të vendit, për tu lokalizuar vetëm në veri të vendit me intensitet të ulët deri mesatar.

Era parashikohet të jetë nga veriperëndimi-jugerëndimi me shpejtësi mesatare deri në 5m/sek, e

cila hera-herës përgjatë vijës brgdetare dhe në momnetin e zhvillimit të vranëisrave fiton shpejtësi deri në 15m/sek. Valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 1-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 16 deri 31°C

në zonat e ulëta 20 deri 35°C

në zonat bregdetare 23 deri 35°C