Home Të Fundit Mot për plazh! Parashikimi javor, ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat...

Mot për plazh! Parashikimi javor, ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat për 5 ditët e ardhshme

409

Kjo situatë vjen si pasojë e depërtimit të pazakontë për periudhën që ndodhemi të Anticiklonit Afrikan

Mot për plazh! Parashikimi javor, ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat për 5 ditët e ardhshme

ndërsa më pas depërtimi gradual edhe i Anticiklonit të Azoreve (depërtim i zakonshëm për periudhën që ndodhemi).

 

Në këtë mënyrë moti parashikohet i kthjellët për të gjitha ditët e javës përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në mesditë dhe pasdite.

 

Për shkak të stinës së pranverës temperaturat në vlerat e mëngjesit do të mbeten relativisht të freskëta.

Ndërsa në vlerat e mesditës priten vlera mbi mesataren mujore klimaterike për

 

vendin tonë me rreth 7-8 grad celcius më shumë (duke mar parasysh vlerat 29-30 grad celcius).

 

Era përgjatë këtyre ditëve do të fryjë kryesisht e lehtë me shpejtësi mesatare 1-5 m/s dhe

 

drejtim kryesor veriperëndim – jugperëndim por në mesditë dhe pasdite përgjatë vijës bregdetare dhe lugina ajo fiton shpejtësi mesatare deri në 6-8 m/s.

 

Mot për plazh! Parashikimi javor, ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat për 5 ditët e ardhshme