Home Të Fundit Moti bënë KTHESEN DRASTIKE! Ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat javën...

Moti bënë KTHESEN DRASTIKE! Ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat javën e parafundit të Majit

158

Këtë javë vendi ynë parashikohet të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike relativisht të qëndrueshme.

 

Moti bënë KTHESEN DRASTIKE! Ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat javën e parafundit të Majit
Masat ajrore që qarkullojnë janë relativisht të lagështa.

 

Moti përgjatë gjithë javës parashikohet me kthjellime dhe vranësira në shtim kryesisht nga orët e mesditës,

 

të cilat hera –herës pasohen me reshje shiu me intensitet të ulët ndërsa në relievet malore lokalisht mesatar në formën e shtrëngatave afatshkurtra shoqëruar me shkarkesa elektrike e lokalisht breshër.

 

Në zonat luginore prani e e mjegullës/ mjegullinës në orët e mëngjesit si dhe në momentin e reshjeve.

 

Parashikohet rritje graduale e temperaturave kryesisht ato të mesditës ku ditën e Enjte pritet që vendet e ulta të arrijne deri në 30 gradë celcius.

Era parashikohet të jetë me drejtim juglindje – verilindje me shpejtësi mesatare 2-8m/sek,

ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina kryesisht ditën e enjte e të premte fiton shpjetësi 12-16m/sek. Valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 2-3 ballë.

Moti bënë KTHESEN DRASTIKE! Ja cfarë pritet të ndodh me temperaturat javën e parafundit të Majit