Home Të Fundit Moti bënë kthesën drastike/ ‘Reshje shiu, ulje temperaturash dhe…’ ja cfarë pritet...

Moti bënë kthesën drastike/ ‘Reshje shiu, ulje temperaturash dhe…’ ja cfarë pritet të ndodh gjysmën e dytë të Prillit

540

Pas një fundjave me diell dhe një moti tipik për plazh, gjysma e dytë e prillit

 

Moti bënë kthesën drastike/ 'Reshje shiu, ulje temperaturash dhe...' ja cfarë pritet të ndodh gjysmën e dytë të Prillit

nis me luhatje të mëdha të temperaturave.

 

Moti nis të freskohet të hënën e 15 prillit, ndërsa e marta shënon thyerje te tablosë sinoptike.

 

Rikthehen vranësirat me reshje të dobëta shiu, ndërsa temperaturat ulen me 4 gradë Celsius.

 

Mirëpo, sinoptikania Tanja Porja thotë se java e fundit e prillit do t’i ngjajë ditëve të dimrit.

 

Moti do të jetë i paqëndrueshëm.

 

Në zonat malore kthehen reshjet e shiut dhe dëborës ndërsa temperaturat minimale i afrohen zero gradëve.

Muaji i dytë i pranverës do të veçohet për anomalitë termike dhe kalimin nga vera në dimër me një luhatje prej 15 gradësh.