Home Shëndeti Si ti shtoni vitet e jetes dhe te pergjysmoni rrezikun e vdekjes...

Si ti shtoni vitet e jetes dhe te pergjysmoni rrezikun e vdekjes nga Blerina Bombaj

21

TE SHTOSH VITET E JETES POTHUAJ DYFISH ESHTE KAQ E THJESHTE!

Blerina Bombaj

5-7 PORCIONE FRUTA -PERIME NE DITE PERGJYSMOJNE RREZIKUN E VDEKJES NGA CFAREDOLLOJ SHKAKU:

Keto jane rezultate te cilat perforcohen gjithnje e me shume nga vezhgimet afatgjata mbi konsumin e zarzavateve dhe frutave ne shendetin e popullatave. Ja se cfare thone ato:

7 porcione perime – fruta ne dite mund:
-te ulin me 42% rrezikun e vdekjes nga te gjitha arsyet
-te ulin 32% rrezikun e infarktit dhe hemoragjise cerebrale

-te ulin 25% rrezikun e kancerit
Zarzavatet jane me te afta ne kete pune sesa frutat!

Qe te perfitoni me shume nga perimet konsumojini ato te freskta ose pak te ziera, nganjehere te fermentuara si turshite ose edhe te sapocelura ne forme filizash!

Qe te jeni ne rregull me keto rekomandime mjafton te konsumoni cdo dite:

-2 sallata te bollshme cdo dite me: brokoli, spinaq, laker, hudhra, -qepe, sallate jeshile, laker te kuqe, domate, speca etj
-Gatime me salce domatesh te freskta, qepe, hudhra dhe erza

-1 here ne dite lengje frutash te perzier me zarzavate si panxhar, spinaq, rrepa
-cdo dite 3 fruta te ndryshme te stines!

Blerina Bombaj