Home Të Fundit Tërmet në vendin fqinj, ja magnituda dhe epiqendra!

Tërmet në vendin fqinj, ja magnituda dhe epiqendra!

194

Greqia është tronditur nga një tërmet me magnitudë 4.1 ballë Righter.

 

Tërmet në vendin fqinj, ja magnituda dhe epiqendra!

Më herët në të njëjtin vend kishte ndodhur një tjetër tërmet me magnitudë 3.9 Rihter.

 

Një tërmet 4.1 Rihter ndodhi pasditen e kësaj së premteje (10/5) në orën 15:56 me orën greke në Kefalonia.

Sipas zgjidhjes së rishikuar të Institutit Gjeodinamik, epiqendra e tërmetit ndodhet 6 kilometra në jugperëndim të Lixourit me një thellësi fokale 17 kilometra.

 

Tërmeti i orës 15.56 erdhi pas atij të orës 13:48, po pranë Kefalonisë,

me epiqendër 5 kilometra në jug-jugperëndim të Lixourit me thellësi fokale 15.2 kilometra.