Home Të Fundit Termometri pritet të shënoi 30 gradë, por në mbrëmje do… Moti për...

Termometri pritet të shënoi 30 gradë, por në mbrëmje do… Moti për sot, ja cfarë pritet të ndodh

128

Vendi ynë, parashikohet të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike relativisht të qëndrueshme,

 

Termometri pritet të shënoi 30 gradë, por në mbrëmje do... Moti për sot, ja cfarë pritet të ndodh

ndërsa masat ajrore që qarkullojnë janë relativisht të lagështa.

 

Moti parashikohet me kthjellime dhe vranësira në shtim kryesisht nga orët e mesditës,

të cilat hera –herës pasohen me reshje shiu me intensitet të ulët, ndërsa në relievet malore lokalisht mesatar në formën e shtrëngatave afatshkurtra, shoqëruar me shkarkesa elektrike e lokalisht breshër.

Në zonat luginore prani e mjegullës/ mjegullinës në orët e mëngjesit, si dhe në momentin e reshjeve.

Parashikohet rritje graduale e temperaturave, kryesisht ato të mesditës ku ditën e Enjte pritet që vendet e ulëta, të arrijnë deri në 30 gradë celsius.

Era parashikohet të jetë me drejtim juglindje – verilindje me shpejtësi mesatare 2-8m/sek,

 

ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina kryesisht ditën e enjte e të premte, fiton shpejtësi 12-16m/sek. Valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 2-3 ballë.