Home Këshilla Shëndeti Vuani nga variçet? Ylli Merja: Ja kura me përbërës natyral që bën...

Vuani nga variçet? Ylli Merja: Ja kura me përbërës natyral që bën ‘mrekullinë’ dhe shmang bisturinë me kete…

25

Ylli Merja, specialist i bimëve mjekësore dhe mjek popullor sjell këshilla për kurimin e sëmundjeve përmes bimëve medicinale.

Ylli Merja, variçet, Kura

Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv, specialist i bimëve mjekësore Ylli Merja tregoi më tepër për sëmundjen e variçeve, një nga sëmundjet shumë të përhapura sidomos tek zonjat pas një moshe të caktuar.

Por cilat janë ato faktorë në organizëm të cilët ndikojnë në formimin e variçeve, ku sipas mjekut popullor mosqarkullimi i gjakut është kryesorë. Dhe mënyrat se si mund të kuptoni llojet e variçeve dhe fazat në të cilat ndodhen ato:

“Variçja në fillim jep pamjen e një merimange, pra e mbledhur në qendër e fryrë dhe ato si këmbë merimange, si fije të hapura të cilat mund të shkojnë deri në 3mm gjerësi.

Varicja tjetër janë retikulare dhe shkojnë deri në 5-6, janë sipërfaqësore.Faza e parë kur varicet marrin formën e yllit ose merimangës duhet të tregoni kujdes, që të mendoni për mirëqarkullimin e gjakut.

Fillon si ngjyrë e kuqe dhe mund të shkoj deri në ngjyrë blu” tha ai.

Sipas mjekut alternativ Ylli Merja, variçet mund të kurohen lehtësisht pa operacion përmes çajrave bimorë, vajrave esencialë me të cilët duhet të masazhoni këmbët tuaja për të arritur rezultatet e dëshiruara:

Çaji për variçet që është i mrekullueshëm pasi pastron komplet sistemin e qarkullimit të gjakut.

Kjo pihet tre gota në ditë. E dyta shkrifërimet që ju bëjmë ne dhe zbrazjet e variçeve është shumë gabim, nuk keni zgjidhur asgjë.

pse duhet ta cash, të krijosh edhe plagë kur ne ngrejmë këmbën lart dhe ja u zbraz ajo vena, përmirësojmë qarkullimin e gjakut dhe ndihmojmë në rastin konkret dhe ato variçet zbrazen.

Dhe ato rastet e rënda që fillojnë nga blu e errët deri në të kuqërremta mbetet më pak, vetëm ne duhet t’i themi, ata që i kanë më të rënda, masazhimet e këmëbve duhet t’i bëjnë dy herë në ditë’ theksoi ai ndër të tjera.

SHENIM : Cdo i semure ka vecorite e tij, ndaj per cdo semundje duhet gjithnje keshillimi me mjeket. Ky artikull nuk mund te perdoret per te sygjeruar nje terapi.

CAJIN MUND TA GJENI TEK WEBSITE I DOKTORRIT ME KETE EMER SI NE FOTO

Ylli Merja, variçet, Kura